SWL yani Kısa Dalga Radyoculuğu ile ilgili

SSB li Shortwave Sony radyom ile DX yapana kadar ki tamir olması gerekiyor Retekess Tr608 ile SSB olmadan Shortwave ve MW ile DX yapmak olacak. QSL kart gönderip almak için çalışmalara başladım. Onur Varol dostum facebook’umda isteğim ve ricam üzerine paylaştığı Shortwave ve MW frekansında radyolarını dinlemek için  yani DX ve SWL olarak çalışmak için verdiği faydalı bilgi ve linkleri paylaşıyorum. Onur Varol’a teşekkür ederim. Bir shortwave radyonuz varsa aşağıdaki link ve bilgiler oldukça işinize yarayacak.

SW ve MW Frekans Listesi

https://www.short-wave.info

https://www.mwlist.org/ul_login.php

Özellikle cihazınızda frekans kayması varsa ya da manuel göstergeli bir cihaz kullanıyorsanız cihazdan duyduğunuz sesi ilk önce cihazınızda görünen frekansa yakın olan frekanslar ile bir websdr üzerinde kontrol etmek işe yarayabilir. Bu sayede sinyali net olarak hangi frekanstan aldığınızı teyit etmiş olursunuz.
Tabi ki websdr’den aldığınız ses, websdr’nin anteninin bulunduğu bölgeye ulaşan sinyallerin sesi. Sizin bulunduğunuz bölgeye ulaşan sinyaller farklı olabilir.
websdr.ewi.utwente.nl:8901/m.html
http://kiwisdr.com
Buradan ulaşacağınız QTH Locator’u kullanarak konumunuzu yüksek doğrulukta belirleyip diğer DX’cilerle paylaşabilirsiniz.
https://trac.org.tr/amatorun-kosesi/trac-qsl-buro
Bir de “number stations” olayı var ki bambaşka bir gizem
YouTube’dan örneklere bakabilirsiniz.
Ayrıca şu link de faydalı olabilir Ne olduğu belli olmayan gizemli yayınlar: https://priyom.org 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir