Retro Bilgisayar Projelerim ve Zamanlama

Merhabalar,
Retro Bilgisayar projelerimi bir toplayayım dedim. ama bu projeleri yazmam Allah’ın emri demek değil. çünkü o projeyi çok efektif bulamayabiliyor. veya componentleri bulmak çok pahalı olduğundan başka bir aygıt ile çözmek daha doğru oluyor. veya aradığım kartı artık kesinlikle bulunmaz bir hal alabilir. onun için yazacağım projeleri 3 farklı grupta yazıyor olacağım. aynı zamanda benim retro bilgisayar projelerim çok sevdiğim iki marka var. bunlar amstrad ve amiga. diğer cihazlarda artık alım ve yatırım yapmıyorum. atari 2600, snes, sega mega drive dahil hepsini BATOCERA OS üzerinde özel dedicate bir makine ayırdım bir de usb gamepad aldım onda oynuyorum. bu postta cihazlarımıda listeleyeceğim.
NOT: BU PROJELERE ÖMÜR YETER Mİ ve ZAMAN BULUNUR MU bilmiyorum. ama aşağıdaki sistemleri söylediğim şekilde yaparsam Retro Computer konusunda bir ÜTOPYAM gerçekleşmiş olacak.

Retro Bilgisayar Sistemlerim – Ardından Projelerimi Yazacağım

Amstrad CPC 6128 + Schneider CTM 640 Monitor
Schenider CPC 6128 + Amstrad GT 65 Monitör
Amstrad CPC 6128 + Gotek FDD + LED Monitor (CPC -VGA Çevirici Mevcut)
Amstrad CPC 464 (Klavye yani tuş takımı eksik)

Amiga 500 Anakart
Amiga 600 Kasası
Commodore 64 Kasası

Diğer Retro Makinelerin Oyunları için Çözümüm
Dedicate edilmiş bir notebook üstünde BATOCERA OS

Yakın Zaman Retro Oyun Konsolları
Playstation 3 – Harici Hdd ile 110 oyun yüklü
Nintendo DS Lite

Amstrad CPC Projelerim
Kısa Bilgi: Malesef varolan M4Wifi ve MX Boardum kazaya kurban gitti. şu anda sadece ZMEM 1 MB RAM ve PS2 Mouse adaptörün duruyor.
-bunun için M4Wifi ve MX Board bulur bulmaz alacağım. aynı zamanda klavyemde bir tuş kırıldı onu da 3D bastıracağım.
-bir de bozuk Amstrad CPC 464 bularak klavyesini kullanmam gerekiyor. varolan 4 yaşından beri kullandığım Amstrad CPC 464’ün tuşları bozuldu malesef. bu sayede kurtarmış olacağım.
-Hangi çipi bozuk olduğunu bilmediğim bir Amstrad CPC 6128 anakartım var. bu anakart için bozuk çip veya çipleri bularak özel düz 3D boyutunda bir kasa yaptırarak o kasaya koyarak kullanacağım sadece içinde kasa ve gotek bulunacak.

Amiga Projelerim:
-Amiga 500 Anakartım için orjinal Amiga 500 kasa ve Klavye aldıktan sonra dahili bir GOTEK takacağım. bu sayede güncel bir amiga 500’üm olacak.PSU’yu yeni nesil bir şey yapmayı düşünüyorum.
-Amiga 600 kasam için orjinal bir Amiga 600 klavyesi bulacağım. çünkü kasa içinde Raspi takıp orjinal amiga klavye ile kullanma hevesindeyim. bunun için Keyrah alarak orjinal klavyeyi Raspi üzerinde kullanabileceğim. bu sayede amiga 600 kasası için harika bir Amiga olacak
– A4000TX anakart alacağım tüm çipleri toplamak ardından a3660 bir turbo kart alıp PC kasasında bir Amiga 4000 yapmak.
yani Amiga1200+vampire veya Amiga4000 olursa benim Amiga’da son nokta olmuş olur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.