Amstrad CPC Dünyasındaki Gelişmeler

Malesef Türkiye’de çok az Amstrad CPC kullanıcısı ve fanı var. onlar arasında da bir birlik yok ve iki elin parmağını geçmez. ayrıca yeni donanımlarıda takip eden Amstrad CPC grubu malesef yok denecek kadar az Türkiye’de. ben mümkün olduğunca takip ediyor ve bu donanımları alıyorum. önemli olan birden fazla Amstrad CPC olması değil bir adet Amstrad CPC olup en üst donanımlara sahip olması.
Şu anda bazı donanımlarda Avrupa’da chip sıkıntısı yaşandığı için üretimler bir müddet askıya alınmış. Ama hali hazırda stokta olan veyahut yeni üretiminde sıkıntı olmayan donanımlar var. şimdi size Amstrad CPC’yi güncel bir donanım sistemi ile donatmayı anlatacağım. fakat burada iki seçenek ve iki opsiyon var. iki seçeneğinde kendine has avantaj ve dezavantajları var. ben hali hazırda bu iki seçenekten birine sahibim fakat diğer CPC 6128’im için de benzer şekilde diğer opsiyonu kullanacağım.
İki Seçenek:
1-) All in one Kart: RSF3 (SymbifaceIII eski versiyonu)
2-) Expansion Part çoğaltıcı ile Customize edilen sistem
bu iki sistemede ekstrdan ekran kartı takılabilir durumdadır.

İlk seçenekte All in one kart üzerinde çalışılan RSF3 bu karttan önce SymbifaceIII piyadaydı çoğu şeyi bu kart ile yaptığınız için ekstra donanıma gerek ve ihtiyaç bulunmamaktadır. bu karta yeni SymbifaceIII diyebiliriz. Özellikleri şu şekildedir;

Cortex -M7 216 Mhz microcontroller
2Mb RAM
2MB ROM/FLASH
USB Host, Hid Mouse
USB Host , Fat32 mass storage device
CODEC AUDIO, Player/recorder
WIFI, TLS/SSL/HTTP(S)
RTC,+Battery
VU meassurement, stereo level indicator
CPC 464, Extern memory hack
Onboard JTAG
Power 5v, ARM temp, RTC batt meassure
SD Card, for internal system storage
OLED
BUZZER

ikinci seçenek ise MXBoard ile Amstrad CPC’nin Expansion Board’unu 4 adete çıkartarak M4Wifi kartı, ZMEM 1MB Ram, PlayCity Ses kartı ve daha sonra takmak için kullanabileceğiniz bir de expansion boardunuz açıkta kalır. fakat bu durumda mouse kullanmak için extra ps2 veya usb mouse adaptörü almanız gerekecektir. ben bu seçeneği kullanmaktayım. ama diğer CPC’im içinde mutlaka alternatif RSF3’ü de kullanacağım. her durumda ROM yükleyebiliyorsunuz. RSF3, TMTLogic tarafından üretilmektedir.
RSF3 ile ilgili bilgi almak için: http://www.tmtlogic.com/

Gelgelelim bütün bunları biz sadece mavi bir ekrana bakmak için mi yapıyoruz? tabiki hayır. yeni pencere sistemli multitasking SymbOS kullanıyoruz. benim mutlaka ROM’um da SymbOS ve FutureOS yer almakta. Symbos içindeki muzik player şu anda Playcity ses kartını desteklemektedir. internete girerek irc veya basit işlemleride gerçekleştirebiliyorsunuz. M4Wifi için Rom kart, SD kart ile Harddisk sistemi olan, Wifi ile internete bağlanabildiğiniz bir kart. ve PC üzerinden yönetebiliyorsunuz.
M4Wifi bilgi için: http://www.spinpoint.org/2016/05/06/m4-board-retrofun-8-bit-amstrad-cpc-wifi/

bunlara ek olarak benim şu anda edinmediğim iki donanım ile birlikte Amstrad CPC’niz en üst düzeyde bir noktaya gelebilir. Bunlar Amstrad CPC için yeni ekran kartı V9990 Graphics Card ve Dandanator Entertainment System.
Ekran kartı ile bilgi için: http://www.tecnobytes.com.br/p/v9990-powergraph_10.html
Dandanator hakkında bilgi edinmek için: http://www.dandare.es/Proyectos_Dandare/CPC_Dandanator%21_Mini.html

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.