Analog Fotoğrafçılık ve Aklıma ilk gelen Sorular

Merhabalar,

bir müddettir analog fotoğrafçılığa başladım. Olympus IS-100 fotoğraf makinesi ile ilk filmimi bitirmek üzereyim. daha sonra 1940 yapımı rahmetli dedemden kalma Semi Leotax ile 120’lik roll filmlerle çalışacağım. ilk filmi bitirmeye çalışırken aklıma birden fazla soru geldi ve bunları Analog fotoğrafçılık ile ilgili bir facebook grubunda sordum. bir arkadaşımız da cevap vermiş. sorularımı ve cevaplarımı paylaşıyorum. daha bir çok deneyim elde ettim. ileride karanlık oda kurulumu da yapacağım. Siyah Beyaz filmlerle çalışıyorum çünkü Siyah Beyaz karanlık oda kurulumu daha kolay ve daha az masraflı. renkli filmler oldukça zor ve daha masraflı. bunun için sadece Siyah Beyaz filmlerle çalışacağım uzun bir müddet. gelecek neler gösterir bilemem tabi.

Sorduğum Soru:

selamlar dostlar yeni başladım sayılır 26 poz siyah beyaz olympus IS-100 ile çektim şu ana kadar. geceleri otomatik yerine gece pozlama ayarını seçiyorum. ilk sorum bu ayarın etkileri nasıldır? dijital makinelerle aynı bir etki mi yaratır? ikincisi uzak veya yakında gece modunda çekerken flash patlatmak doğru mudur? yoksa uzak poz da flash patlatmak kötü bir etki mi yaratır.
ikinci sorum ise bayat yani süresi geçmiş film ile süresi dolmamış ve raf ömrü olan siyah beyaz bir fotoğraf filmi arasındaki farkı görmek için bana bir çift resim atar mısınız? en az ağustos ayına kadar karanlık oda kurmayacağım. o süre zarfında çektiğim filmleri saklayıp toplu bir karanlık oda fotoğraf basım işine girişeceğim.
diğer bir sorum 36’lık bir film için tek tek fotoğraf kağıdına basım dahil fotoğrafçı olarak benim kaç dakikamı alır. ardından bu fotoğrafların sanırım kuruması lazım o kısma hakim değilim. dediğim gibi ağustos ayına kadar araştırmaya ve anlamaya devam edeceğim.
ayrıca bir müddet rahmetli dededen kalma 1940 yapımı Semi Leotax full manual ve hatta orjinal tripodu ve tripod ile makine deri kılıfı olan makinemi kullanmak için eş zamanlı usta bulmak için sirkeci hayyam pasajına gideceğim.
Olympsu IS-100 otomatik ve ekstra 4 modu var ve 123A 2 tane pil ile çalışıyor. Semi Leotax full manuel 120 roll film makine kullanma bana ne avantajlar sağlar. bunu kullanarak nasıl ilerleyebilirim ayrıca verimli kullanmak için neler önerirsiniz. şimdiden teşekkürler dediğim gibi zaten bu soruların cevaplarını araştırıyor ve zaman zaman üstadlara soruyorum. ama benim gibi yeni başlayan arkadaşlarada faydalı olur görüşünüzdeyim cevapların. hatta cevaplarınız yeterince net ve açık ise izninizle sizin adınızıda kullanarak blogumda da bu yazıları paylaşmak isterim. bloguma da hobilerimle ilgili yazılar girmekteyim. analog fotoğrafçılık oldukça yeni.

 

Aldığım Cevap (Grup Admin’i Mehmet Can Cevapladı):

Siz bence çektiklerinizi önce bir dışarıda banyo tarama yaptırarak görün, daha sonrasında illa kart baskı yapacaksanız çektikleriniz hakkında bir fikriniz olsun, istediğiniz kareleri basarsınız. Gece modu perdeyi biraz daha uzun süre açık tutar, diyaframı da en açık şekilde kullanır muhtemelen. Flaş tamamen üslup meselesi, flaş patlatmazsanız net bir görüntü zor, hatta elde çekiyorsanız net bir görüntü almak bile zor. Full manuel bir makine kullanmak da Olympus Is-100’ü manuel moda almakla aynı şey temelde, bütün ayarlarını siz yaparsınız.
Sb filmde tazelik/bayatlık gren vs geliştirme kimyasalı ve geliştirme süreciyle bile değişebilen bir şey, şimdilik buna takılmaya gerek yok, hangi filmi bulursanız çekin derim.
Kart baskı işine ne derece hakimsiniz bilmiyorum ama filmi çekersiniz, negatifi önce geliştirirsiniz, sonra o negatiften kart baskı alırsınız. Siz burada negatifi banyo işine hiç değinmemişsiniz.
Son olarak, bu işler özveri, zaman ve maliyet işleri, herhangi bir safhada bu hobiden vazgeçmeniz de çok mümkün olabiliyor, onun için çektiklerinizi dışarıda yıkatıp taratarak ondan sonra diğer aşamalara vakit ve kaynak ayırın derim.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.