Saat Tutkum

Saat tutkum 2006 yılında ortaya çıktı. o zamana kadar sadece lise yıllarında saat takmıştım. 2006 yılında rahmetli dedem Emekli Astsubay Kore Gazisi Avukat Turgut Kayalı’nın Longines saatini takmıştım. ve bir swiss made saatle ilk defa tanışmıştım. verdiği hissiyat inanılmaz güzeldi. benim lise yıllarımda seiko kinetic bir saatim vardı. pilsiz çalışması beni çok etkiliyordu. ama japon bir saat ile isviçre yapımı saat arasında büyük bir fark olduğunu anladım. daha sonra 2013 yılında tutkumu yaşamaya karar verdim. Emekli İngilizce Öğretmeni Annem Şükriye Kayalı bana bir Bulova saat hediye etti. Marinestar serisi olması ve 200 metre su geçirmez olması oldukça etkileyiciydi. bir Amerikan saat markası Bulova’nın tarihi de oldukça eskiydi. araştırdıkça kendimi saatin büyüsüne kaptırdım. ardından fossil marka bir saat aldım. zaman içinde sattıklarımda oldu. satışlarımın amacı yeni bir saat almak içindi. lise yıllarımda kullandığım seiko kinetic saati 20 yıl sonra 2020 senesinde 600tl gibi bir paraya sattım. o gün anladım ki kaliteli bir saat her zaman para ediyor. ama kalitesiz bir saat asla ve asla para etmez. Şu anda elimde küçük bir saat koleksiyonum var.

  • Vintage Longines Saat
  • Bulova Marinestar Saat
  • Diesel Saat
  • Seiko 5 Otomatik Saat
  • Vialux Swiss Made Kurmalı Saat
  • Jupiter Swiss Made Kurmalı Saat
  • Slava Kurmalı Saat (Özel Kadran Kişiselleştirm Yapıldı ve Bana Özel bir Kadranı var)
  • Casio G-Shock Saat

Benim saat konusunda stoğum 8 taneyi geçmemek üzerine kurulu. eğer yeni bir saat almak istersem elimdeki saatlerden en az 1 en fazla 2 tanesini satarak üstüne para ekledikten sonra yeni bir saat alırım açıkcası. 8 saat bile sıradan bir saat sever için oldukça fazla olabileceğini düşünüyorum. saatlerle bütünleşmekten yanayım. Ama elimdeki saatleri çok sevdiğim için 8 saatten daha azıyla da yetinemiyorum. uzun süre saat almayı düşünmüyorum fakat eğer saat alırsam koleksiyonuma büyük ihtimal otomatik bir Swiss made saat katarım. Longines, Zenith veya Omega markalarından birinin otomatik makinesi beni mutlu edecektir. 2022 itibariyle sıfırları 35 bin TL bandında. şu anda oldukça yüksek ve saatlerimle mutlu olduğuma seviniyorum. ama dediğim gibi saatlerimin bir veya ikisinden sıkıldığımda satıp üstüne para ekleyip bir otomatik swiss made saat alırım. saat hobisinin güzelliği dediğim gibi burada çünkü iyi saat her zaman para eder. bu arada bir tavsiye de asla moda markalarının saatlerinden almayın. saat, saat markası olan üreticilerin saatlerinden alınır. moda markaları yan ürün olara fason üretip saatleri sunmakta. tabi ki istisna olabilir ama ben saat markasından elzem bir durum olmadıkça şaşmam asla…

bu arada söylemeyi unuttuğum bir konu bir de 9. saatim olması. bu oldukça önemli çünkü 9. saatim Swiss Made bir cep saati. köstekli bir cep saati edinmemin sebebi kotların iç cebinin bu saatler için tasarlanması. ikinci sebep ise takım elbise veya yarı klasik ceket ile oldukça şık durması. cep saati hobisine yeni başladım hatta bugün başladım. bugün kargoya verildi. Swiss Made cep saatim pilli bir mekanizmaya sahip. cep saatinde birden fazla saat edinmeyi düşünmüyorum fakat eğer edinirsem ileride bir Longines kurmalı cep saati edinirim. sanırım Longines markasının hayranlarından biriyim. fakat Swiss Made bir saate de hayır demem. saat hobisinde nasıl bir saatle karşılaşacağınız belli olmadığı için kesin konuşmamak gerekir.

herkese saatleriyle bol eğlenceler. akıllı saatlere karşıyım. şarj edilebilen bir saat olamaz. kol hareketi ile yani otomatik veya kurmalı bir saat pilsiz sonsuza kadar (bakım zamanı gelene kadar) giderken şarj edilen saat hiç mantıklı değil. ayrıca saatin ruhuna aykırı. akıllı saat kullanıp saate bakacağınıza telefonunuzdan bakmanızı tavsiye ederim. ve moda markası değil bir saat markasının saatinden kolunuza takın mümkünse swiss made olsun ve ondan sonra karar verin.

son sözlerim ise bir gün eğer inanılmaz param olursa Turkiya Made bir saat markası oluşturmayı denerim. yaparım yapmam bilmem ama yeterince param olsaydı sadece hobi amaçlı bile denerdim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.